11. června před sto lety se v Plzni narodil E. F. Burian, k tomuto výročí Divadlo Archa připravuje festival Divadlo D 04 – Pocta E. F. Burianovi.
Sál bývalého Divadla E. F. Burana v pražské ulici Na Poříčí, ve kterém Burian dlouhá léta tvořil a s jehož prostorem neustále zápasil, dnes vypadá úplně jinak, sídlí zde Divadlo Archa. Architektonickou proměnou sálu a svou dramaturgií, která propojuje žánry, se Divadlo Archa hlásí k odkazu E. F. Buriana dnes možná více, než divadelní soubor, který nesl jeho jméno.
Připravovaný festival si klade za cíl přiblížit zejména mladé generaci tvorbu tohoto všestranného génia. Jeho novátorské metody se v současné době již mnohdy staly standardními postupy, ale jen poměrně malé procento publika zná jejich zdroje.
Burian chtěl, aby jeho dílo bylo zkoumáno jako vývojový proces s přihlédnutím k podmínkám, ve kterých pracoval a žil. Přes rozporuplný životní a umělecký osud je Burianovo dílo vskutku monumentální. Obsahuje na 200 hudebních kompozic, desítky divadelních her, dramatizací, teoretických studií, básní i prozaických textů. Byl odborníkem na architekturu, výtvarné umění a etnografii. Vše se v jeho díle skládalo v jeden celek. Jeho koncepce theatergraphu byla předzvěstí toho, čemu dnes říkáme multimediální umění. Jeho poetická vize, která kladla na roveň všechny vyjadřovací prostředky divadelního sdělení, především text, hudba a obraz, předznamenala dnešní postmoderní umělecké vnímání. Zatímco jeho divadelní inscenace nelze revitalizovat, jeho hudba je živá dodnes.
Program:
Beznadějná samomluva (1922)
Suita pro violoncello a klavír (1935)
Zamilovaní, scénická hudba pro fagot a dva klarinety (1936)
Nonetto in Do (1938)
4. smyčcový kvartet (1948)
9. smyčcový kvartet (1958)
Šlapák pro komorní orchestr (1925)
Marche de Tam-tam pro 7 bubeníků (19??)