Pál Frenák - Fiúk
(Skrytí lidé)
Fiúk je první díl trilogie, který nás zavede do mužského podvědomí a táže se po základech a výrazech mužské sexuality (druhý díl bude o ženách a poslední spojí obě pohlaví). Pál Frenák, který občas akcentuje směšnost svých postav, hledí na lidstvo jednou pobaveným okem a jindy okem plným deziluze, přesto se ale neoddává pesimismu.
Kromě velmi krásné práce s mužském tělem utváří Pál Frenák zajímavým způsobem prostor. Představení Fiúk je o ponoření do podvědomí mužů, je o hledání základů společného dědictví, které udržuje konstrukci člověka jako sociální zvíře. V tomto představení je scénická dimenze skoro kinematografická, je vyjádřením intuitivní znalosti lidského fungování.
Ve svých představeních používá Frenák silnou, skoro frenetickou gestikulaci, která koření v brutálním charakteru lidské povahy. Autor také poukazuje na machistické násilí, hloupou namyšlenost a vztahy síly, které strukturují naše styky z ostatními muži a ženami. Ukazuje nám radikální a beznadějnou vizi lidských vztahů. Zkoumá mužskou sexualitu z různých úhlů, její původy, podvědomé prameny a jedná s ní bez kompromisů a romantismu.
Frenák někdy zdůrazňuje směšnost svých postav, na lidstvo pohlíží trochu pobaveně, trochu zahořkle. Přesto nepropadá pesimismu: duchovní pozdvižení člověka je možné prostřednictvím lepšího poznání sebe sama.
Pál Frenák je přední francouzsko-maďarský choreograf žijící od roku 1988 v Paříži. Jako dítě hluchoněmých rodičů byl po otcově smrti umístěn v dětském domově. V polovině 80. let studoval v Paříži u významných osobností klasického baletu a zároveň objevoval techniku a jazyk současného tance. V roce 1989 založil v Paříži Compagnie Pál Frenák. Na počátku roku 1990 se vrátil do Maďarska. Zde, v Budapešti, měla světovou premiéru většina jeho děl. Skupina vystupovala ve Francii, Rumunsku, Rusku a Izraeli. Frenák učí v divadle pro postižené v Lille, založil taneční rehabilitační program pro handicapované děti ve fakultní nemocnici v Amiens. Je poradcem a choreografem Francouzské národní školy cirkusových umělců. V roce 1999 nově zformoval Compagnie Pál Frenák v Budapešti; pracují tu společně maďarští a francouzští tanečníci. Nově zformovaný soubor se úspěšně uvedl choreografií Out of the Cage. Ve stejném roce měla premiéru choregrafie Les Palettes (Skateboards), kterou před tím už uvedla francouzská skupina. V japonských městech uvedl Frenák svoje sólo Men-Non-no. Japonská inspirace zrodila v roce 1999 představení Trick & Track, se kterým se Pál Frenák představil v roce 2002 také v Divadle Archa.
Soubor si svým nekompromisním tanečním uměním vydobyl uznání a obdiv po celém světě.