Tristan Tzara vynalezl slovo DADA 8.února 1916 v šest hodin večer v curyšské kavárně Café Terasse. Hans Arp prý u toho byl a právě pojídal koláč. Slovo, které v sobě neneslo žádný význam, se stalo znakem nejpodvratnějšího uměleckého hnutí dvacátého století. Dada znejišťovalo vše, co bylo spojeno s dosavadními tradicemi a zvyklostmi. Dadaisté se podle Tzary chtěli na svět podívat novýma očima, chtěli znovu prozkoumat a vyzkoušet samu základnu pojmů vnucovaných jim společností a ověřit jejich správnost. Dada, více než uměleckým směrem, bylo radikálním postojem ducha, kde gesto bylo významnější než samotné dílo.
Co nám z DADA a z dalších avantgard zbylo? Jak k nám dnes promlouvají Tzara, Arp, Picabia, Ray, Ernst, Schwitters, Hausman, Eluard či Duchamp?
Osm mladých umělců se inspirovalo dada texty k osmi sólovým výstupům. Každý z nich hledal svou vlastní cestu.
Holandský režisér a choreograf Frank van de Ven pracoval na pozvání Divadla Archa se skupinou performerů z různých uměleckých oblastí od jara loňského roku. Během tří tvůrčích dílen vedl skupinu k velmi specifickému divadelnímu jazyku, kde text oddělený od gesta, vytváří novou skutečnost. Vznikl tak zábavný, milý, malý a zlomyslný Cabaret Voltaire po jedenadevadesáti letech.
Frank van de Ven studoval dějiny a sociální vědy na Universitě v Groningenu. Od roku 1982 se systematicky věnuje tanci. V letech 1983-1992 byl členem taneční skupiny Mai-juku pod vedením Mina Tanaky, se kterou se účastnil významných projektů prezentovaných po celém světě. V roce 1993 založil spolu s Katarinou Bakatsaki taneční školu Body Weather Amsterdam. Od roku 1995 pracuje jako samostatný choreograf. Jeho představení jsou uváděna s úspěchem na mnoha tanečních a divadelních festivalech.
Koncepce a režie: Frank van de Ven
Účinkují: Dora Kršková Terrazas, Jaroslav Vanický, Jing Lu, Josef Rosen, Klára Doležálková, Tereza Richtrová, Štěpánka Glogarová, Zuzana Stavná
Hudba: Jaroslav Kořán
Dramaturgická spolupráce: Tomáš Vrba
Umělecké vedení projektu Archa.lab: Jana Svobodová
Projekt vznikl za podpory Nizozemského velvyslanectví.
Představení a dílny Franka van de Ven se uskutečnily v rámci tématického cyklu „Tradice-Konvence-Pud“ projektu Archa.lab. logo Archa.lab