Putování za snem premiéra: 6. dubna uprchlickém táboře Červený Újezd od 18.00 10. dubna v Divadle Archa od 18.00 ------------------------------------------------------- 30. dubna v Pobytovém středisku Bělá pod Bezdězem-Jezová
Sociálně-divadelní projekt Divadla Archa a Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra ČR k patnáctému výročí uprchlických táborů v Čechách.
Partneři projektu Správa uprchlických zařízení MVČR Hlavními tématy projektu jsou uprchlictví a multikulturalita. Cílovou skupinou je široká veřejnost. Součástí projektu „Pod jedním sluncem“ je i sociálně-divadelní projekt „Putování za snem“, na kterém se tvůrčím způsobem podílí pražské Divadlo Archa.
Divadlo Archa Projekt Putování za snem se uskuteční ve vybraných uprchlických táborech České republiky (Červený Újezd, Bělá pod Bezdězem-Jezová, Kostelec nad Orlicí a Zastávka u Brna). Překračuje tak hranice „uměleckého“ projektu stejně jako hranice jednoho regionu. Jde o veřejně prospěšný projekt výrazně přispívající k rozvoji demokracie a humanismu, k toleranci a harmonickému soužití v multikulturní společnosti.
Základní idea projektu Primární snahou projektu Putování za snem je vytvořit ve vybraném uprchlickém táboře divadelní představení, kde se uprchlíci stanou rovnocennými partnery profesionálním umělcům. V první fázi bude skupina společně zpracovávat příběh Hanse Christiana Andersena Sněhová královna, který se dotýká zásadních otázek lidského života, jako je domov, ztráta milované bytosti a putování za navrácením těchto základních jistot. Druhou fází projektu je snaha navštívit s tímto představením další tři vybrané uprchlické tábory. Uprchlické tábory jsou místem, kde se sešli lidé s nejrůznějšími osudy, lidé různých kultur, různého náboženského vyznání, různého vzdělání a také různých profesí a dovedností. Okolní společnost je však rozhodně nepřijímá s otevřenou náručí. Někteří lidé se jich bojí, jiným jsou lhostejní, jen málokdo se zajímá o jejich osud. Málokteré místo je tak naplněno bezmocí a pasivním čekáním na zázrak, jako uprchlický tábor. Přitom v táboře žijí lidé, kteří umějí hrát na různé hudební nástroje, zpívat, vyprávět příběhy. Projekt vychází také z předpokladu, že divadelní práce může mít pro obyvatele tábora i sociálně - terapeutickou funkci. Samotná tvůrčí práce může mít pozitivní vliv na posílení sebevědomí a pocitu společenského uplatnění lidí, kteří se cítí být v krizové životní situaci. Stejně důležitý je i dopad takového konání na vnímání tábora (nebo uprchlíků obecně) okolní společností.
Historie projektu Projekt Putování za snem je součástí dramaturgické linie Divadla Archa, která opouští formu tradičního divadelního představení a směřuje k divákovi, který by se do divadla nikdy nedostal. Jedním z nejrozsáhlejších projektů této linie v sezóně 2004—2005 je koprodukční projekt Divadla Archa a holandské divadelní skupiny Dogtroep v Uprchlickém táboře Červený Újezd. Divadlo Archa zahájilo tento projekt v listopadu 2004 týdenní dílnou a prezentací v místě tábora. Pokračování a dokončení projektu je plánováno na červen 2005. Umělecký tým projektu tvoří kromě členů Dogtroep i performeři, výtvarníci a hudebníci z okruhu Divadla Archa. Po týdenní intenzivní práci, která spočívala v aktivním zapojení obyvatel tábora do uměleckého procesu, se podařilo kromě silného společného zážitku vytvořit atmosféru důvěry, která je základní podmínkou pro další vývoj projektu. Bylo velmi těžké vysvětlit zúčastněným uprchlíkům, že další krok započaté práce nastane téměř po roční odmlce. Autoři projektu Putování za snem se proto rozhodli vytvořit kontinuální projekt, který povede k udržení a prohloubení způsobu započaté práce. Projekt navazuje na předchozí aktivity Divadla Archa a autorky projektu Jany Svobodové. V její režii vznikla v minulosti představení v tzv. Domech na půl cesty určených pro mládež, která opustila dětské domovy, a další podobné projekty, z nichž nejvýznamnější bylo představení Obnošené sny v townshipech Jihoafrické republiky. Specifickou všech těchto projektů je aktivní zapojení sociálních skupin do tvůrčího procesu.
Cíl projektu Hlavním cílem projektu je oslovit obyvatele bližšího i vzdálenějšího okolí jednotlivých uprchlických táborů. Společnou prací na projektu a jeho prezentací chceme představit obyvatele táborů jako schopné tvůrčí osobnosti, které se prostřednictvím divadelního vyjádření dokáží spontánně projevit. Věříme, že prezentace divadelního představením Sněhová královna v uprchlických táborech Červený Újezd, Bělá pod Bezdězem-Jezová, Kostelec nad Orlicí a Zastávka u Brna, může přispět ke změně negativního povědomí nejen obyvatel žijících v bezprostřední blízkosti uprchlických táborů, ale i těch lidí, kteří problematiku uprchlíků znají jen z doslechu a svůj názor na ni si teprve utvářejí.
Cílová skupina Cílovou skupinou projektu Putování za snem je zejména široká veřejnost v regionech, kde se jednotlivá azylová zařízení nacházejí.
Realizace projektu Přípravná fáze Přípravná fáze proběhne během šesti víkendů v časovém úseku leden–březen 2005. Dokončení finálního tvaru bude vyžadovat týden intenzivního zkoušení. 5. dubna 2005 v uprchlickém táboře Červený Újezd ( mapka zde ) Premiéra projektu se uskuteční 6. dubna 2005 v Uprchlickém táboře Červený Újezd.
Další reprízy Vždy v 18:00 hodin
Tvůrčí tým projektu Putování za snem Autorka projektu: Jana Svobodová Umělci, kteří povedou jednotlivé dílny: a uprchlíci z tábora v Červeném Újezdě. Kontakt David Kašpar a
|